Official Results - TRIPLE JUMP - Women - Qualification
Qual. rule: qualification standard 12.40m or at least best 12 qualified

Group A - Thursday, July 12, 2001 - 10:00
Pos  Bib   Athlete Country Mark      
1441   Popescu Alina ROM 12.83 Q  
1467   Bolshakova Svetlana RUS 12.77 Q  
1063   Andreeva Stela BUL 12.51 Q  
1278   Szolyák Melinda HUN 12.43 Q (PB)
1032   Crichlow Desiree BAR 12.38 q  
1052   Kurdziuk Hanna BLR 12.26 q  
1585   LeGree LaToya USA 12.25  
1164   Garcia Marina ESP 12.21  
1355   Sardi Rakhima KGZ 11.96  
10  1095   Bahanag Régine Danielle CMR 11.96  
11  1069   Traore Irene BUR 11.75  
12  1011   Harutyunyan Marine ARM 11.71  
13  1389   Diaz Estela MEX 11.37  
14  1117   Rumiha Ana CRO 11.29  
15  1508   Waragoda Niluka SRI 10.70  

Athlete 1st  w 2nd  w 3rd  w
Popescu Alina X   12.83  (1.3) NM  
Bolshakova Svetlana 12.77  (2.4) NM   NM  
Andreeva Stela 12.03  (3.1) 12.19  (0.1) 12.51  (1.2)
Szolyák Melinda X   12.43  (1.1) NM  
Crichlow Desiree 11.90  (0.5) X   12.38  (1.8)
Kurdziuk Hanna 12.13  (1.2) 12.26  (0.1) 12.13  (-0.1)
LeGree LaToya 11.93  (0.9) 11.84  (1.6) 12.25  (0.7)
Garcia Marina 11.96  (1.9) 11.69  (0.6) 12.21  (2.1)
Sardi Rakhima 11.36  (0.6) 11.96  (1.9) 11.92  (2.1)
Bahanag Régine Danielle 11.96  (-0.5) 11.75  (0.5) X  
Traore Irene 11.71  (-0.2) 11.75  (0.5) X  
Harutyunyan Marine 11.35  (0.3) 11.71  (2.4) 11.44  (0.9)
Diaz Estela X   11.37  (1.7) 11.29  (1.1)
Rumiha Ana X   11.29  (-1.1) 11.18  (2.1)
Waragoda Niluka 10.68  (1.1) 10.56  (0.1) 10.70  (0.6)

Group B - Thursday, July 12, 2001 - 10:00
Pos  Bib   Athlete Country Mark      
1525   Etim Mfon SWE 12.63 Q (PB)
1591   Sanford Michelle USA 12.60 Q (PB)
1566   Tomashevska Natalya UKR 12.60 Q  
1425   Kosuda Agata POL 12.57 Q  
1473   Maksimova Irina RUS 12.47 Q  
1214   Köhler Karoline GER 12.40 Q  
1339   Kalmakova Marina KAZ 12.26  
1253   Gyömrei Tímea HUN 12.07  
1068   Soura Alyma BUR 11.74  
10  1502   Simunic Nina SLO 11.71  
11  1094   Bahanag Marie Thérčse CMR 11.71  
12  1155   Carrillo Gabriela ESA 11.61  
13  1136   Polydorou Thomaida CYP 11.26  
14  1043   Swan Zindzi BER 11.13  
15  1385   Altamirano Jimena MEX 11.02  
16  1399   Ariuntungalag Erdenebileg MGL 10.13  

Athlete 1st  w 2nd  w 3rd  w
Etim Mfon 12.63  (2) NM   NM  
Sanford Michelle 12.31   12.60  (0.1) NM  
Tomashevska Natalya 12.60  (2.3) NM   NM  
Kosuda Agata 12.21  (-1.3) X   12.57  (1.2)
Maksimova Irina 11.60  (0.5) 12.47  (0.6) NM  
Köhler Karoline 12.40  (1.4) NM   NM  
Kalmakova Marina 11.49  (0.4) 11.84  (0.1) 12.26  (2.8)
Gyömrei Tímea 12.06  (0) 12.07  (1.7) 11.81  (0.5)
Soura Alyma 11.39  (1.4) 11.67  (1.6) 11.74  (1)
Simunic Nina X   11.71  (1.5) 11.70  (0.4)
Bahanag Marie Thérčse X   11.71  (0.2) 11.36  (0.9)
Carrillo Gabriela 11.45  (1.2) 11.61  (0.4) X  
Polydorou Thomaida 11.07  (-0.3) 11.26  (0.4) 10.60  (-0.4)
Swan Zindzi X   11.13  (1.4) 10.96  (1.1)
Altamirano Jimena X   11.02  (0.5) X  
Ariuntungalag Erdenebileg X   X   10.13  (1.9)

Copyright © 1996-2001.
IAAF International Amateur Athletic Federation. All rights reserved.