IAAF World Senior Champions at IAAF World Junior Championships: Women

This table lists every senior IAAF World Championship gold medallist to have competed at the IAAF World Junior Championships.

Shown in bold are athletes who have won their first senior title since the 1998 World Junior Championships.

KEY: WCH = World Championships; WHM = World Half Marathon Championships;WIC = World Indoor Championships;WRR = World Road Relay Championships; WXC = World Cross Country Championships

Women

 

IAAF World Title(s)/Gold Medal(s)

Placing(s) at World Junior Championships

Alina Astafei

ROM/GER

WIC HJ/95

HJ/86-silver, 88-gold (as Galina Astafei)

Eunice Barber

SLE/FRA

WCH Hep/99

Hep/92-14

Sally Barsosio

KEN

WXC Team/95-96, 8K Team/01; WCH 10,000m/97

10,000m/92-bronze; 3000m/94-bronze

Marina Bastos

POR

WXC 4K Team/00

1500m/90-10

Hasna Benhassi

MAR

WXC 4K Team/98; WIC 1500m/01

800m/96-7s2

Kajsa Bergqvist

SWE

WIC HJ/01

HJ/94-silver

Hassiba Boulmerka

ALG

WCH 1500m/91-95

800m/86-6s1; 1500m/86-6h2

Grit Breuer

GDR/GER

WIC 4x400mR/91, 400m/99; WCH 4x400mR/97

400m, 4x100mR, 4x400mR/88-gold

Michelle Burgher

JAM

WCH 4x400mR/01 (ran heat)

4x400mR/96-DQ final

Dawn Burrell

USA

WIC LJ/01

100mH/92-7

Tatyana Chebykina

RUS

WIC 4x400mR/95-97; WCH 4x400mR/99

200m/86-DNS final; 4x100mR/86-5; 4x400mR/86-bronze

Pamela Chepchumba

KEN

WXC 8K Team/01

3000m/94-5

Lydia Cheromei

KEN

WXC Team/93, 8K Team/01

10,000m/90-bronze, 92-4

Rose Cheruiyot

KEN

WXC Team/95-96

1500m/94-4

Hestrie Cloete/Storbeck

RSA

WCH HJ/01

HJ/96-6=

Merima Denboba

ETH

WXC Team/97, 4K Team/01,

10,000m/92-5

 

 

8K Team/99-00-02; WRR/98

 

Franka Dietzsch

GER

WCH DT/99

DT/86-silver

Kutre Dulecha

ETH

WXC 4K/00

800m/94-bronze; 1500m/94-5, 96-gold; 4x400mR/96-DNS h2

Zhor El Kamch

MAR

WXC 4K Team/98

3000m/90-11h2

Beatrice Faumuina

NZL

WCH DT/97

SP/92-DNQ; DT/92-5

Anke Feller

FRG/GER

WCH 4x400mR/97

4x100mR/88-7

Debbie Ferguson

BAH

WCH 4x100mR/99

100m/92-7q3, 94-5; 200m: 92-8s1, 94-4; 4x400mR/94-6h1

Ludmila Formanová

TCH/CZE

WIC 800m/99; WCH 800m/99

800m/92-5h3

Merlene Frazer

JAM

WCH 4x100m/91 (ran heat)

4x100mR/90, 92-gold

Cathy Freeman

AUS

WCH 400m/97-99

100m/92-3s1; 200m/90-5, 92-silver; 4x100mR/90-5; 4x400mR/92-6

Michelle Freeman

JAM

WIC 60mH/97

100m/88-4s1; 100mH/88-DQ h1; 4x100mR/88-6

Melinda Gainsford

AUS

WIC 200m/95

100m/90-7s2; 200m/90-4s2; 4x100mR/90-5

Lyudmila Galkina

RUS

WIC LJ/95; WCH LJ/97

LJ/90-7

Mónica Gama

POR

WXC Team/94

10,000m/88-bronze

Carlette Guidry

USA

WCH 4x100mR/95

200m/86-4; LJ/86-7; 4x100mR/86-gold

Merima Hashim

ETH

WXC 4K Team/02

5000m/98-bronze

Alina Ivanova

URS

WCH 10KmW/91

5000mW/88-DQ

Marion Jones

USA

WCH 100m/97-99, 200m/01, 4x100mR/97-01

100m/92-5; 200m/92-7; 4x100mR/92-silver

Sárka Kaspárková

TCH/CZE

WCH TJ/97

HJ/88-6

Worknesh Kidane

ETH

WXC 4K Team/02

5000m/98-6

Katerina Koffa

GRE

WIC 200m/97

100m/88-6s3; 200m/86-5h6, 88-6s1

Olga Kotlyarova

RUS

WIC 4x400mR/97-01; WCH 4x400mR/99

200m/94-6q4; 4x400mR/94-4

Katrin Krabbe

GDR/GER

WCH 100m, 200m/91

100m/88-silver; 200m/86-bronze, 88/gold; 4x100mR/86-silver, 88-gold

Svetlana Krivelyova

URS/RUS

WIC SP/93-99

SP/86-6, 88-4

Eyerusalem Kuma

ETH

WXC 8K Team/02

5000m/00-7

Astrid Kumbernuss

GDR/GER

WCH SP/95-97-99

DT/88-silver

Caroline Kwambai

KEN

WHM Team/01

1500m/90-11

Tatyana Lebedeva

RUS

WCH TJ/01

TJ/94-bronze

Liu Dong

CHN

WCH 1500/93

1500m/92-gold

Liu Hongyu

CHN

WCH 20KmW/99

5000mW/94-8

Olimpiada Ivanova

RUS

WCH 20kmW/01

5000mW/86-15

Aliuska López

CUB

WIC 60mH/95

100mH/86-silver, 88-gold; 4x100mR/86-silver

Beverly McDonald

JAM

WCH 4x100mR/91

100m/88-7; 4x100mR/88-6

Maicel Malone

USA

WCH 4x400mR/93

100m/86-bronze; 200m/86-3s2;400m/88-silver; 4x100mR/86-gold

Jackline Maranga

KEN

WXC 8K Team/98, 4K Individual, Team/99

800m/92-DQ h4, 94-silver; 1500m/92, 96-silver

Tereza Marinova

BUL

WIC TJ/01

TJ/94-DNQ, 96-gold

Fiona May

GBR/ITA

WCH LJ/95-01; WIC LJ/97

LJ/86-8, 88-gold

Osleidys Menéndez

CUB

WCH JT/01

JT/96-gold, 98-gold

Niurka Montalvo

CUB/ESP

WCH LJ/99

100mH/86-sf; LJ/86-DNQ

Iñes Monteiro

POR

WXC 4K Team/00

3000m/98-7

Yipsi Moreno

CUB

WCH HT/01

HT/98-4

Olga Nazarkina

URS

WXC Team/90

10,000m/88-silver

Natalya Nazarova

RUS

WIC 4x400mR/99; 4x400mR/99

400m/98-gold; 4x400mR/98-silver

Jane Ngotho

KEN

WXC Team/91-92-93-96

10,000m/88-gold

Abebech Nigussie

ETH

WXC 4K Team/02

1500m/00-gold

Yuliya Nosova

RUS

WIC 4x400mR/01

400mH/96-DNF h1, 4x400mR/96-6

Sonia O'Sullivan

IRL

WCH 5000m/95; WXC 4K, 8K/98

1500m/88-DNS h1; 3000m/88-10h2

Ana Paula Oliveira

POR

WXC Team/94

3000m/86-14; 10,000m/88-DNF

Debbie-Ann Parris

JAM

WCH 4x400mR/01

400mH/92-8; 4x400mR/92-silver

Daimí Pernía

CUB

WCH 400mH/99

400m/94-5s2; 4x400mR/94-7

Irina Privalova/

URS/RUS

WCH 4x100mR/93; WIC 60m/91,

100m/86-7h1; 4x100mR/86-5

Irina Sergeyeva

 

200m/93, 400m/95

 

Qu Yunxia

CHN

WCH 3000m/93

1500m/90-gold

Ioamnet Quintero

CUB

WCH HJ/93

HJ/90-4

Paula Radcliffe

GBR

WHM/00-01; WXC 8K/01-02

3000m/92-4

Fernanda Ribeiro

POR

WXC Team/94, 4K Team/00; WRR/92; WCH 10,000m/95

1500m/86-DNS h3; 3000m/86-4, 88-silver

Sandie Richards

JAM

WIC 400m/93-01, 4x400mR/93; WCH 4x400mR/01

400m/86-bronze

Anja Rücker

GDR/GER

WCH 4x400mR/97

400m/90-8; 4x400mR/90-4

Carla Sacramento

POR

WXC Team/94, 4K Team/00; WCH 1500m/97

800m/88-6s1, 90-4; 1500m/90-4

Natalya Sazanovich

EUN/BLR

WIC Pen/01

Hep/92-gold

Catherine Scott-Pomales

JAM

WCH 4x400mR/01

400m/90-5s1, 92/5s2; 4x400mR: 90-silver, 92-silver

Annarita Sidoti

ITA

WCH 10,000mW/97

5000mW/88-4

Irina Stankina

RUS

WCH 10KmW/95

5000mW/94, 96-gold

Chandra Sturrup

BAH

WCH 4x100mR/99; WIC 60m/01

100m/88-5s1, 90-5s3; 200m/88-4s3, 90-6

Gabriela Szabo

ROM

WIC 3000m/95-97-99; WCH 1500m/01, 5000m/97-99

3000m/92-silver, 94-gold

Zhanna Tarnopolskaya-Block

URS/UKR

WCH 200m/97, 100m/01final (2h1)

4x100mR/88-DNF

Katerina Thánou

GRE

WIC 60m/99

100m/94-4

Ionela Tîrlea

ROM

WIC 200m/99

400m/92-bronze; 400mH: 94-gold; 4x400mR: 92-gold, 94-silver

Derartu Tulu

ETH

WXC 95-97, Team/97, 8K/00, 8K Team/00; WCH 10,000m/01

10,000m/90-gold

Mirela Tzelili

GRE

WCH JT/99

JT/94-8

Getenesh Urge

ETH

WRR 96; WXC Team/97

1500m/88-8h2; 3000m/88-8h2

Wang Junxia

CHN

WCH 10,000m/93

10,000m/92-gold

Angela Williams

USA

WCH 4x100mR/01 (ran heat)

100m/98-silver, 4x100mR/98-gold

Gete Wami

ETH

WXC/96, 8K/99, 4K/2001, Team/97, 8K Team 99-00, 4K Team/01 WRR/96-98; WCH 10,000m/99

10,000m/92-silver

Ayelech Worku

ETH

WRR/96-98; WXC 8K Team/99-00-02

3000m/96-4; 5000m/96-gold

Olga Yegorova

RUS

WIC 3000m/01; WCH 5000m/01

1500m/90-9

Olesya Zykina

RUS

WIC 4x400mR/01

100m/98-8; 4x400mR/98-silver

Overall Medal Table

Most Medals

Youngest Champions and Medallists

Successful Title Defences

IAAF Senior World Champions at WJC
Men
Women

Olympic Champions at WJC

Athletes Competing at three   WJC

Overall Table of Placings