Startlist - 5000 METRES Women - Heats
Qual. rule: first 5 of each heat (Q) plus the 5 fastest losers (q) qualified

Heat 1 - Thursday, August 09, 2001 - 21:55
Order  Bib   Athlete Country 2001 Personal
204   Habtemariam Nebiat ERI 15:50.18 15:50.18
 Baghdad Azaidj Nasria ALG 15:44.86 15:44.86
845   Rudolph Amy USA 15:10.83 14:56.04
713   Yegorova Olga RUS   14:42.91
236   Kidane Werknesh ETH   14:47.40
651   Szabo Gabriela ROM 14:46.92 14:31.48
538   El Kamch Zhor MAR 15:28.17 15:12.23
406   Dennehy-Willis Breeda IRL 15:15.49 15:12.83
501   Masai Edith KEN 14:45.86 14:45.86
10  408   English Una IRL 15:19.12 15:19.12
11  785   Abeylegesse Elvan TUR 15:21.12 15:21.12
12  316   Yelling Hayley GBR 15:19.12 15:19.12
13  97   Babcock Courtney CAN 15:29.60 15:29.60
14  91   Yordanova Daniela BUL   14:56.95
15  711   Tomashova Tatyana RUS   14:53.00
16  846   Runyan Marla USA 15:05.48 15:05.48
17  772   Joseph Restituta TAN 15:05.33 15:05.33
18  242   Worku Ayelech ETH 14:54.00 14:41.23
19  289   Butler Kathy GBR 15:14.62 15:10.69
20  37   Pumper Susanne AUT 15:10.54 15:10.54
21  625   Rosa Mónica POR 15:21.01 15:21.01
22  211   Domínguez Marta ESP 14:58.12 14:58.12

Heat 2 - Thursday, August 09, 2001 - 22:22
Order  Bib   Athlete Country 2001 Personal
410   Mc Cambridge Maria IRL 15:18.80 15:18.78
588   Haugen Gunhild NOR 15:17.43 15:09.00
32   Willis Benita AUS 15:04.18 15:04.18
477   Okamoto Haruko JPN 15:32.33 15:32.33
234   Denboba Merima ETH 15:06.08 15:06.08
600   Bekheet Wisam Abu PLE    
282   Yvelain Fatima FRA 15:06.35 14:58.18
388   Chan-Ropper Man Yee HKG 15:55.35 15:49.67
498   Cheruiyot Rose KEN 14:48.97 14:46.41
10  543   Chikwakwa Catherine MAW   16:39.82
11  365   Iakóvou Hrisostomía GRE 15:20.46 15:20.46
12  310   Pavey Joanne GBR 15:15.98 14:58.27
13  346   Mikitenko Irina GER 14:53.00 14:42.03
14  219   Recio Teresa ESP 15:12.76 15:12.06
15  876   Jevtic Olivera YUG 15:26.84 15:11.25
16  553   Rodríguez Dulce Maria MEX 15:22.26 15:22.26
17  525   Juodeškiené Inga LTU 15:57.93 15:28.66
18  716   Zadorozhnaya Yelena RUS 14:40.47 14:40.47
19  222   Santiago Beatriz ESP 15:11.01 15:11.01
20  131   Dong Yanmei CHN 15:32.71 14:29.82
21  818   Dryer Elva USA 15:03.56 15:03.56

Copyright © 1996-2001.
IAAF International Amateur Athletic Federation. All rights reserved.