Official Results - 4 X 400 METRES - Men - Heats
Qual. rule: first 2 of each heat (Q) plus the 2 fastest losers (q) qualified

Heat 1 - Saturday, August 11, 2001 - 16:40  
Pos  Lane Team Country Mark      
2  Great Britain & N.I.  GBR 3:00.96 Q (SB)  
    (Hylton Mark, Thomas Iwan, Benjamin Timothy, Richardson Mark)
4  Germany  GER 3:01.33 q (SB)  
    (Schultz Ingo, Faller Ruwen, Scheer Marc Alexander, Figura Lars)
5  Spain  ESP 3:01.42 q (NR)  
    (Rodríguez Eduardo Iván, Canal David, Andrés Antonio, Reina Antonio Manuel)
7  Japan  JPN 3:02.75 (SB)  
    (Tabata Kenji, Osakada Jun, Tamesue Dai, Muraki Ryuji)
6  Sweden  SWE 3:04.02    
    (Wissman Johan, Laursen Jimisola, Jakobsson Mikael, Aare Magnus)
8  Canada  CAN 3:04.87    
    (Niemi Shane, Reed Gary, Ringwald Lawrence, Louis Jean-Marie)
  3  United States  USA DQ    
    (Young Jerome, Pierce Andrew, Byrd Leonard, Brew Derrick)

Heat 2 - Saturday, August 11, 2001 - 16:50 - Revised  
Pos  Lane Team Country Mark      
4  Brazil  BRA 3:00.75 Q (SB)  
    (da Silva Claudinei Quirino, Oliveira dos Santos Anderson Jorge, Godoy Flávio de Oliveira, Parrela Sanderlei Claro)
6  Jamaica  JAM 3:00.97 Q    
    (Blackwood Michael, Simpson Brandon, Watts Mario, McFarlane Danny)
7  France  FRA 3:01.65 (SB)  
    (Raquil Marc, Foucan Marc, Bouche Philippe, Diagana Stéphane)
3  Russia  RUS 3:01.95 (SB)  
    (Ignatov Vitaliy, Mashchenko Ruslan, Golovastov Dmitriy, Semyonov Andrey)
8  Botswana  BOT 3:03.32 (PB)  
    (Basinyi Lulu, Lekote Otukile, Kubisa Johnson, Molefe California)
2  Czech Republic  CZE 3:04.27    
    (Bláha Karel, Zachoval Radek, Tesarik Stepan, Muzik Jirí)
  5  Sri Lanka  SRI DNS    
    (Kumara Rohan Pradeep, Wimalawansa Ranga, Amarasekera Prasanna Sampath, Ratnayake Harijan)

Heat 3 - Saturday, August 11, 2001 - 17:00  
Pos  Lane Team Country Mark      
8  Bahamas  BAH 3:00.88 Q    
    (McIntosh Troy, Moncur Avard, Oliver Carl, Munnings Timothy)
6  Poland  POL 3:01.32 Q (SB)  
    (Wieruszewski Rafal, Haczek Piotr, Bocian Jacek, Rysiukiewicz Piotr)
2  South Africa  RSA 3:01.70    
    (La Grange Marcus, van Oudtshoorn Jopie, Myburgh Alwyn, Malherbe Arnaud)
7  Ukraine  UKR 3:02.35 (NR)  
    (Kaydash Oleksandr, Tverdostup Andrey, Rybalka Volodymyr, Zyukov Yevgeniy)
4  Mexico  MEX 3:03.19 (NR)  
    (Cárdenas Alejandro, Juanz Oscar, Carbajal Roberto, Toledo Juan Pedro)
5  Saudi Arabia  KSA 3:04.22 (NR)  
    (Al-Bishi Hamdan O., Al-Bishi Hamed , Al Housah Belal, Al-Somaily Hadi Soua'an)
3  Ireland  IRL 3:04.26 (NR)  
    (Daly Robert, Comyns Tom, McKee Paul, Coman Tomas)
1  Venezuela  VEN 3:05.37    
    (Nuñez Dany, Silvera Simoncito, Palma Jonathan, Hernández William)

Copyright © 1996-2001.
IAAF International Amateur Athletic Federation. All rights reserved.